Here’s the list of the 137 PSHS NCE 2023 Principal Passers and  11  Waitlist Passers who reviewed with Prodigy Dev Center:

NO. LAST NAME FIRST NAME MIDDLE NAME SCHOOL CAMPUS ELIGIBILITY
1 Fidel Elise Sheri Pasana Academy of Saint John Lasalle Greenhills – Gen Trias, Cavite MC
2 Balmonte Angel Nedruda Alang-alang 1 Central School – Alang-alang, Leyte EVC
3 Gatela Hezekiah Caldosa Alang-alang 1 Central School – Alang-alang, Leyte MC/EVC
4 Magno Eonise Leanne Pardilla Ateneo de Davao University – Davao City SMC
5 Nucum Johan Isaac Caubalejo Ateneo de Manila – Quezon City MC/EVC
6 Llaneta Dilan Calde Baguio Pines Family Learning Center – Baguio City CARC
7 Cortez Riley Alexander Caragay Balanga Elementary School – Balanga City, Bataan MC/CLC
8 De Veyra Ashton Zac Gulariza Bethel International School – Palo, Leyte EVC
9 Harden Chelene Danielle Bito Bethel International School – Palo, Leyte EVC
10 Lim Elvin Jerald Uymatiao Uy Matiao Bethel International School – Palo, Leyte EVC
11 Plazuela Emmy Rosette Perez Bethel International School – Palo, Leyte EVC
12 Yuse Kaela Louise Bethel International School – Palo, Leyte EVC
13 Mamaril Heaven Aiansworth Paas BHC Educational Institution Inc, San Fernado City, La Union CARC
14 Abriol Willary Aquino Blessed Lights International Christian Academy – Naga City MC/BRC
15 Valmoria Mary Thecia Kasandra M Bugo Central School – Cagayan de Oro City CMC
16 Dalut Khiane Lanz Caparida Campbell Academy Foundation Inc. –  Minglanilla, Cebu MC/CVISC
17 Madriaga Ian Nayne Narido Cassidy Central School – Carigara, Leyte MC/EVC
18 Abdul Al Khayr Arsa City Central School – Cagayan de Oro City CMC
19 Abella Gelzy Kate Tomaquin City Central School – Cagayan de Oro City CMC
20 Alombro Jourdain Joab Bermas City Central School – Cagayan de Oro City CMC
21 Baguhin Ezekiel Caingles City Central School – Cagayan de Oro City CMC
22 Baranda Daniel Zane Aprovechar City Central School – Cagayan de Oro City CMC
23 Sur Kristina Isabella Cacabelos City Central School – Cagayan de Oro City CMC
24 Busoy Vaughn Jarred Palos City Central School – Cagayan de Oro City MC/CMC
25 Naagas Bren Patrick Sarmiento Claret School of Quezon City MC
26 Dollison Hedda Amaia Miranda Colegio San Agustin- Biñan, Laguna MC
27 Negad Rheian Jay Guya Cong. Alberto T. Aguja Memorial Central School – Carigara, Leyte EVC
28 Pabatao Daniel Andrew Alvarez Corpus Christi School Pueblo – Cagayan de Oro City CMC
29 Ruiz Kent Jadean Daguplo Dapitan City SPED Center – Dapitan City, Zamboanga del Norte ZRC
30 Rufino Kieffer Thomas Balabag Digos City Central Elementary School – Digos City, Davao del Sur SMC
31 Garsuta Yumi Sofia Tabile Dingle Central Elem.School – Dingle, Iloilo SRC
32 Bantilan Matt Andrei Balase Dipolog Pilot Demonstration School – Dipolog City, Zamboanga del Norte ZRC
33 Tan Larichie Esma Dole Philippines School – Polomolok, South Cotabato SRC
34 Sudeep Shiloh Antonio Bustarga Dominican School of Calabanga – Camarines Sur MC/BRC
35 Abrea Sophia Rae Gala Einstein School of Cebu – Lapu-lapu City, Cebu CVISC
36 Gales Dean Jaspher Robles Einstein School of Cebu – Lapu-Lapu City, Cebu CVISC
37 Basa Zuriel Elnathan Dela Peña Esperanza Central School – Esperanza, Sultan Kudarat SRC
38 Adonis Jaelah Mikaela Claros Fishermans Village Elementary School – San Jose, Tacloban City, Leyte EVC
39 Brillo Lionel Marik Caspe Gabaldon Central School – Abuyog, Leyte EVC
40 Mocoy Christop Marlljohn Jubahib Garcia Hernandez Central Elementary School – Bohol CVISC
41 Barrio Franxianna Dawn Curtan Goa Central School – Camarines Sur BRC
42 David Nathaniel Jan Mayo Hermosa Elementary School – Bataan MC
43 Ytom Akira Comeling Hinunangan East Central School – Hinunangan, Southern Leyte EVC
44 Ducusin Kryzchan Gabriel Escosia Holy Family Academy – Angeles City CLC
45 Lu Avery Beatrice Tabungar Homeschool Global, VCIS – Pasig City MC/SMC
46 Casco Frank Tyrese Siccio Iloilo Scholastic Academy – Iloilo City, Iloilo MC/WVC
47 Bragais Cai-Li Avrencel Valimento International British Academy – Imus, Cavite CLC
48 Calanog Guayesha Citlalli Valenzuela Jose Zurbito Sr. Elementary School – Masbate City, Masbate BRC
49 Ducos Janine Chrisha Manalo Kalalake Elementary School – Olongapo City CLC
50 Gayatin Freya Gabrielle Macatangay Kalawag Central School – Isulan, Sultan Kudarat SRC
51 Qadir Sophia Taliseo Kinaadman Elementary School, SEAFDEC – Iloilo WVC
52 Usman Abdurrauf Alfonso Koronadal Central Elementary School 1-SPED – Koronadal City, South Cotabato SRC
53 Relon Zian Peter Carmellu Piad Leyte Central School – Poblacion Leyte, Leyte EVC
54 Alaon Aiyanna Cara Yzabel Agabe Leyte Normal University (ILS) – Tacloban City, Leyte EVC
55 Alve Gabriel Aaron Loyola Leyte Normal University (ILS) – Tacloban City, Leyte EVC
56 Nacaytuna Liam Xander Gilamon Leyte Progressive High School – Tacloban City, Leyte EVC
57 Ong Sofia Jullian See Leyte Progressive High School – Tacloban City, Leyte EVC
58 Lacambra Frances Mae Seguerra Liceo del Verbo Divino – Tacloban City, Leyte EVC
59 Cadalso Febby Joyce Dizon LIDE Learning Center – Isabel, Leyte EVC
60 Ravanera Sophia Tala Adriano Lifehouse Montessori Academy – Bukidnon CMC
61 Ostos Jade Nichole Cañada Lugait Centra School – Poblacion, Lugait Misamis Oriental CMC
62 De Dios Denise Micaila Pangilinan Magalang Central School – Magalang, Pampanga CLC
63 Capillo Zach Radix Pangilinan Magalang Elementary School – Magalang, Pampanga CLC
64 Balondo Mikah Gabrielle Molino Elementary School – Naic, Cavite CBZRC
65 Medroso Gian Carlo De Guzman Morning Star Montessori School Inc.- Calamba, Laguna CBZRC
66 Perales Eana Bernadette Tanglao Nehemiah Christian School – Mabalacat, Pampanga CLC
67 Cañares Euris Kahlan Ubaldo Nissi Academy International – Lapu-lapu City, Cebu CVISC
68 Valdevieso Lucas Anton Banguis Notre Dame Of Marbel University, Ibed – Koronadal City, South Cotabato SRC
69 Cayabyab Augusto Alfonso II Germono Oakridge International School – Dagupan, Pangasinan CARC
70 Abrenica Myke Gabriel Alcibar Pagadian Montessori Center Inc. – Pagadian City, Zamboanga del Sur ZRC
71 Elecho Rayen Leigh Calabia Palo I Central School – Brgy. Cavite West, Palo, Leyte EVC
72 Salentes Christine Hanne Villablanca Palo I Central School – Brgy. Cavite West, Palo, Leyte EVC
73 San Agustin Gabriel Fadriquela Pamplona Elem School – Las Piñas MC
74 Morales Patrick Josh Aler Pangasinan Universal Institute (PUI) –  Dagupan City CARC
75 Racoma Melbie Jamil Jamil Pardo Elementary School – Cebu City CVISC
76 Atilano Yuan Cai Lin Phases Learning Center – Baguio City MC/CARC
77 Agena Genedith Claire Bobiles Princeton Science School – Batangas City CBZRC
78 Mamutuk Aqeel Nikolai Arumpac Project 6 Special Science Elementary School, Quezon City MC
79 Lebanan Steewen Colin Lorezo Rockfort Educational Institute Inc. – Tacurong, Sultan Kudarat SRC
80 Tala Romel Obadiah Jr. Intia Sacred Heart Ateneo De Cebu – Mandaue City, Cebu CVISC
81 Advincula Jacey James Delos Angeles Sacred Heart School – Tacloban City, Leyte EVC
82 Esmeres Chatzkel Cuddy Cuddy Sacred Heart School – Tacloban City, Leyte EVC
83 Salentes Audrey Uhma Gervacio San Diego Central School – Burauen, Leyte EVC
84 Urmeneta Anthony Miguel Magdua San Fernando Central School, Tacloban City, Leyte EVC
85 Ramos Xerxes Gelo Cabading San Pedro College Basic Education, Davao City SMC
86 Nicolas Lyndon John Fernandez San Ramon Elementary School – Bataan CLC
87 De La Cruz Chikizi Dracquenleir Sanchez Mira Central Elementary School – Cagayan Valley CVC
88 Casilana Inesophia Lielle Torrado Sanchez Mira Institute of Lifelong Education – Sanchez Mira, Cagayan Valley IRC
89 De La Rosa Syeira Dyana Cañales School of Saint Anthony – Quezon City MC
90 Rizon Benedict Irvin Drex Antiquina Science and Technology Education Center – Lapulapu City, Cebu MC/CVISC
91 Mundo Yazmin Kassandra Ebalo Special Education Center for the Gifted (SPED-G) – Subic Bay CLC
92 Fernando Lizella Yvane Tumaque Special Science Elementary School- Dasmariñas 2 Central School – Cavite CVC
93 Vestra Rania Emmanuelle Disabelle St Mary’s College of Catbalogan – Catbalogan City, Samar MC/EVC
94 Fresco Niño Joseph Tamaño St. John Early Learning Center – Tacurong City, Sultan Kudarat SRC
95 Laurente Isaac Gabriel Angelo Rebibis St. Paul College of Ilocos Sur – Ilocos Sur IRC
96 Maniego Ceddie Sebastien St. Scholastica’s College – Palo, Leyte EVC
97 Kilat Mikhail Dumaliang St. Theresa’s College of Cebu – Cebu City EVC
98 Dela Peña Luanne Paco St. Therese Christian Development Center Foundation, Inc. (STCDCFI) – Tacloban City, Leyte EVC
99 Ellema Therenz Ramos St. Therese Educational Foundation of Tacloban Inc. (STEFTI) – Tacloban City, Leyte EVC
100 Olaya Jesril Yonnah Marie Gerdon St. Therese Educational Foundation of Tacloban Inc. (STEFTI) – Tacloban City, Leyte EVC
101 Amante Ayesha Martine Magcalas St. Therese Educational Foundation of Tacloban Inc. (STEFTI) – Tacloban City, Leyte MC/EVC
102 Morga Glenn Raphael Suliva St. Therese Educational Foundation of Tacloban Inc.(STEFTI) – Tacloban City, Leyte MC/EVC
103 Malquisto Xymon Keith Espocia St. Therese Educational Foundation of Tacloban, Inc. (STEFTI) – Tacloban City, Leyte EVC
104 Vermug Xanthus Matthew Gamba St. Therese Educational Foundation of Tacloban, Inc. (STEFTI) – Tacloban City, Leyte EVC
105 Ayap Maya Samantha Armedilla St. Therese of the Child Jesus Multiple Intelligence School – Batangas City CBZRC
106 Holgado Safa Ariella Enage St. Thomas Aquinas School Montessori -Lawaan – Talisay City, Cebu CVISC
107 Mataberde Alex Nicolas Mendoza St. Thomas Aquinas School Montessori -Lawaan – Talisay City, Cebu CVISC
108 Juanillo Carl Odie Lydeth Flores Starland International School – Davao City SMC
109 Cara Angelica Mei Somera Sto. Domingo Central School (SSES) – Nueva Ecija CLC
110 Flores Cean Jhee Regal Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
111 Madera Nadia Andrei Florencio Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
112 Mate Zian Niño Rod Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
113 Pacad Marco Ethan Yocogco Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
114 Romero Samantha Badiola Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
115 Sible Shantelle Dame Moron Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
116 Valeza Jave Ivan Isaias Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte EVC
117 Solis Xavi Alfonso Espinosa Sto. Niño SPED Center – Tacloban City, Leyte MC/EVC
118 Saño Eljar James Catingub Sto. Niño SPED Center-Tacloban City, Leyte EVC
119 Abelgas Zirk Ji Espedilla Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte EVC
120 Baldevarona Jovan Samuel Manadong Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte EVC
121 Elona Marcus Paul Diola Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte EVC
122 Villarin Sean Lester Cabuñalda Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte EVC
123 Bingco Dion Edric Añes Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte MC/EVC
124 Mendoza Xian Lance Magallon Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte MC/EVC
125 Padillo Zian Andre Peliño Tacloban Angelicum Learning Center – Tacloban City, Leyte MC/EVC
126 Tabangcura Edilberto Jose Cañada Taguig Integrated School – Taguig City MC
127 Vicente Drew Gabriel Acal Tambo Central School – Iligan City CMC
128 Dagondon Liam Josh Katalbas Tandag City SPED Center – Surigao del Sur CRC
129 Pequiro John Zedrick Liboon Trece Martires City Elementary School – Trece Martires, Cavite MC/CBZRC
130 Bello Zachary Ashton Gonzales Tugbok Central Elem School – SPED Center – Davao City, Davao del Sur SMC
131 Daquio Francheska Yuna Vidad Tugbok Central Elem School – SPED Center – Davao City, Davao del Sur SMC
132 Auza Joshua Evasco University of Bohol-VDTC – Tagbiliran City, Bohol CVISC
133 Celajes Aliyah Mae Papel University of Eastern Philippines LS – Catarman, Northern Samar EVC
134 Bagayaua Rafael Xianrolf Genova University of Saint Anthony – Iriga City, Camarines Sur MC/BRC
135 Nicdao Zoie Callie Evangelista Victory Christian International School – Pasig City CBZRC
136 Maglente Bianca Nikolai Ragasa Wisdom Christian Academy of Jaro – Jaro, Leyte EVC
137 Raguindin Mathew Destacamento Yellow Woods Educational Center – Sorsogon City, Sorsogon BRC

ALTERNATE PASSERS

138 Bitor Joaquin Wilbert Caritas Don Bosco School – Biñan, Laguna MC
139 Hilario Sofia Denise P. International Phil. School in AL Khobar – Saudi Arabia MC
140 Bayot III Reynaldo M. MacArthur Central School – MacArthur, Leyte EVC
141 Rontal Nathaniel C. City Central School – Cagayan de Oro City CMC
142 Orejola Claire L. Palo I Central School – Palo, Leyte EVC
143 Garan Yohanna I. City Central School – Cagayan de Oro City CMC
144 Garan Yahlenna I. City Central School – Cagayan de Oro City CMC
145 Gatil Cello Elisha C. South Hill School Inc. – Los Baños, Laguna MC
146 Oliva Abien Bernard C. Optimus Center for Development, Inc.- Binangonan, Rizal MC
147 Viduya Easter Galaxy J. St. Paul University of Surigao – Surigao City CRC
148 Alcantara Arya Marie M. Campbell Academy Foundation Inc. – Minglanilla, Cebu CVISC
149


You may check the official list here >>
https://pshs.edu.ph/2023-nce-principal-qualifiers/

https://sites.google.com/pshssystem.edu.ph/nce2023/home
https://sites.google.com/pshssystem.edu.ph/nce2023-2/home
https://sites.google.com/pshssystem.edu.ph/nce2023-3/home

Download the list here:
https://drive.google.com/file/d/1Z5EQmpi7MkrzBVeabKjGLfyUmA5vTBaF/view

error: Content is protected !!